Přesný postup záleží na konkrétním případě.
Vlhká zeď
Zeď s vyšším obsahem vody, než má být; určitá vlhkost omítek a zdiva je totiž normální. Jak poznáte, že je zeď příliš vlhká? Existují měřicí metody a tabulky, nicméně každý laik pozná vlhké mapy na stěně, bobtnající a odfouknutou omítku, zasolené zdivo (tzv. výkvěty solí), zatuchlý pach v místnosti, plíseň na zdi – to všechno jsou evidentní příznaky „nemocného“, příliš vlhkého a zasoleného zdiva.
Zasolení zdiva, výkvěty solí, sanytr
Různé soli do zdiva přináší pronikající voda, usazené soli bývají hygroskopické, to znamená, že přitahují další vodu a do zdiva dostávají další vlhkost, zde je zkrátka zásah nutný (vybourání omítky, vyškrábání spár, sanace zdiva).
Hydroizolace
Izolace proti vodě, materiál zamezující pronikání vlhkosti. Voda si hledá cestu, kudy se může šířit, například vzlíná zdmi a omítkami, hydroizolace má za účel jí zatarasit cestu. Různé hydroizolace mají různou životnost nebo může dojít k jejich porušení, pak pomyslnou bránu vodě do zdi otevřou. Chvíli se jako by nic neděje, ale pak začínají problémy, které mohou skončit až doslovnou „smrtí“ zdi – rozpadem.
Sanace
V různých oblastech lidských odvětví značí uzdravení, zahojení, nápravu zpět do funkčního, „zdravého“ stavu. Sanace zdiva tedy znamená záchranu zdiva před probíhajícími procesy, které ho ohrožují. Jedná se o kroky a postupy, ke kterým se používají různé pomůcky a materiály.
Než se do sanace vlhké zdi pustíte, zjistěte zdroj vody. Odkud se
voda do zdi dostává?
Nemáte ucpaný nebo poškozený okap, drenážní trubky, kanalizaci,
neodstřikuje voda od sousedova domu, neshrnují k patě domu sníh, není
někde porušené potrubí?
Pokud ano, se sanací zdiva vyřešte i váš problém se
zdrojem vody.