Rekonstrukce podkroví svépomocí?

Je to snadné, hlavně dbejte na detaily a buďte pečliví



Při zateplení podkroví:

  1. pod krytinou máte paropropustnou fólii bez jakýchkoli porušení napojenou na veškeré konstrukce
  2. nainstalujete tepelnou izolaci (zateplíte například vatou či vlákny)
  3. připevníte parotěsnou fólii, slepíte pásy fólií parotěsnou páskou
  4. přelepíte parotěsnou páskou všechna místa porušení fólie (spony, trhliny)
  5. okraje fólií přilepíte ke stěnám lepidlem na fólie
  6. parotěsně utěsníte všechny průchody fólií (například butylovou páskou)
  7. zaklopíte, překryjete sádrokartonem či OSB deskou


K utěsnění potřebujete:


PAROPROPUSTNÁ PODSTŘEŠNÍ REFLEXNÍ FÓLIE SUNFLEX CONTACT PRO
PODSTŘEŠNÍ PÁSKA PROFI
PAROTĚSNÁ REFLEXNÍ FÓLIE SUNFLEX ROOF-IN PLUS
PAROTĚSNÁ PÁSKA PE PROFI
BUTYLOVÁ OBOUSTRANKA BEZ NOSIČE
LEPIDLO NA FÓLIE FORTAX FURTOLEP
PRUŽNÝ SAMOLEPICÍ PRŮCHOD
BUTYLOVÁ PÁSKA SUPERFLEXIBILNÍ

Co je…?

Tepelná izolace

Materiál k zateplení – ušetříte, protože vám nebude teplo unikat. Nejčastěji se používá vata. Ovšem pokud se do ní dostane vlhkost, je zle. Zkondenzuje v ní voda, začne plesnivět, nebude tepelně izolovat, a může dokonce oslabit střešní konstrukci. Takže vlhkost ve vatě rozhodně nechcete. Od toho tu jsou podstřešní a parotěsné fólie (podstřešní se dává nad vatu a parotěsná mezi vatu a vnitřek domu). Avšak aby vše krásně fungovalo, jsou nejdůležitější detaily: průchody a spoje. Pokud použijete nekvalitní pásky na slepení fólií, nedotáhnete ji do stavebních otvorů, podceníte poškození ve fólii a parotěsné utěsnění prostupů, vlhkost–voda si do vaty najde cestu tudy.

Paropropustnost

Umožnění odchodu vlhkosti, například směrem ven ze střešní konstrukce.

Paropropustná fólie

Také se jí říká střešní či podstřešní nebo též difuzní fólie, je to pojistná hydroizolace, která se umisťuje pod střešní krytinu, chrání střešní konstrukci před vlivy zvenčí, větrem a vodou (při poruše krytiny nebo kondenzaci vzdušné vlhkosti pod ní).

Parotěsnost

Zabránění vlhkosti dostat se někam, například z podkrovního bytu do tepelné izolace v podstřeší.

Parozábrana

Běžná parotěsná fólie, která se umisťuje mezi interiér a tepelnou izolaci, aby vodní pára nepronikala do tepelné izolace a zbytku konstrukce. Aby fólie plnila svou funkci, je nutné, aby byly všechny spoje, průchody, napojení na otvory a případná poškození vyřešené také parotěsně, například speciální páskou. Čím lepit parozábranu? Jedině kvalitní parotěsnou páskou.

Připevňování parotěsné fólie

Pokud je trám stejně vysoký jako vrstva tepelné izolace, můžete na něj fólii jednoduše přisponkovat. Pokud je trám nižší, použijete CD profil, na který parotěsnou fólii nalepíte kvalitní oboustrannou páskou (například LEPIDLEM V PÁSCE PROFI) nebo pro tento účel speciálně vyvinutým LEPIDLEM VE SPREJI.



Montáž parotěsné fólie



Detaily, na které si dát pozor

Dotažení fólie ke střešnímu oknu, utěsnění průchodů pro kabeláž  – jednoduše veškeré stavební prostupy přes parozábranu nutno parotěsně dotěsnit, dozalepit nastřelené sponky a trhliny ve fólii; dokonalé slepení, spojení pásů parotěsné fólie (používejte kvalitní parotěsnou pásku); i u difuzně otevřené stavby je nutné přelepovat spoje desek parotěsnou páskou, tak jak vyžaduje norma.

Pozor

Fólie nad a pod izolací neřeší vlhkost v interiéru, je potřeba větrat. Veškeré spoje, poruchy a průchody je potřeba důkladně vyřešit, aby byla tepelná izolace opravdu v bezpečí a neunikalo vám teplo.



Nevíte si sami rady? Zavolejte obchodnímu zástupci z vašeho regionu.



© 2025 HASOFT VELKOOBCHOD, s.r.o. nahoru